Sukčiavimas internete ir saugumas
Kas yra phishing ir vishing?
Phishing paprastai vyksta el. paštu arba interneto svetainėje ir yra bandymas apgaule priversti jus atskleisti savo asmeninę ir finansinę informaciją, prisidengiant teisėtu šaltiniu, pavyzdžiui, "Atradius". Tai gali būti tokia informacija, kaip gimimo data, prisijungimo duomenys, sąskaitos duomenys, kredito kortelės duomenys, PIN kodai ir kita. Vishing - tai bandymas gauti tokią pačią informaciją telefonu.
Kaip atpažinti sukčiavimą ir vagystę ?
Visada turėtumėte būti budrūs, kai prašoma pateikti asmeninę ar finansinę informaciją. Tai taikoma ir pranešimams, nukreipiantiems jus į svetainę, kurioje turite pateikti šią informaciją. Visada apsvarstykite, ar iš pažiūros patikimos organizacijos susisiekimas gali būti sukčiavimas.
Kaip išlikti saugiam internete?
Būkite budrūs. Atradius niekada nesiunčia nepageidaujamų el. laiškų, kuriuose mūsų klientų prašoma atnaujinti ar patvirtinti savo asmeninę ir saugumo informaciją. Atradius niekada jums neskambins ir neprašys atnaujinti ar patvirtinti savo informacijos, ypač slaptažodžio. Jūsų prisijungimo informacija yra asmeninė ir ja nereikėtų dalytis. Atkreipkite dėmesį į bendro pobūdžio prašymus, tokius kaip "Gerbiamas kliente". Atradius visada susisieks su jumis vardu ir pavarde.
Nuolat sekite mūsų svetainėje skelbiamus įspėjimus. Pagalvokite prieš paspausdami ir atkreipkite dėmesį į prisijungimo formas. Kibernetiniai nusikaltėliai gali pasinaudoti nuorodomis el. laiškuose, internetinėse reklamose ir tviterio žinutėse, kad nuvestų jus į suklastotą svetainę, kurioje galėtų pavogti jūsų prisijungimo duomenis. Prisijunkite tik tada, kai esate visiškai tikri, kad tai tinkama svetainė.
Norėdami padėti išlikti saugūs internete, galite pasitikrinti toliau nurodytus duomenis:
- Ar "Atradius" svetainės adresas parašytas teisingai? Nusikaltėliai paprastai naudoja adresą, panašų į atardius.com, o ne atradius.com.
- Ar adresas prasideda raide https://? "S" reiškia "secure" (saugus), o tai reiškia, kad adresas apsaugotas nuo klastojimo ir šifravimo ir kad duomenys yra užšifruoti. Tačiau jei adresas prasideda raide "http" (be "s"), interneto ryšys nėra saugus.
- Patikrinkite, ar ekrane matomas saugumo užraktas. Šią "spynos" piktogramą turėtumėte matyti kiekviename puslapyje nuo prisijungimo iki atsijungimo.
Visada įsitikinkite, kad jūsų prietaise įdiegta naujausia programinė įranga ir kad turite įdiegtą ir veikiančią saugumo programinę įrangą. Visų pirma turėtumėte
- įsitikinti, kad jūsų prietaisas yra gerai apsaugotas. Naudokite atnaujintą antivirusinę ir nuo kenkėjiškų programų apsaugančią programinę įrangą. Įsitikinkite, kad jos automatiškai aktyvuojamos įjungus prietaisą.
- Reguliariai tikrinkite, ar nėra programinės įrangos (programų, virusų skenerių, naršyklių ir naršyklių papildinių) atnaujinimų, ir juos įdiegkite, kai tik jie pasirodys.
- Neįdiekite programinės įrangos (programų, virusų skenerių, naršyklių ir naršyklių įskiepių), gautos iš nežinomo šaltinio.
- Įsitikinkite, kad jūsų belaidis ryšys yra saugus.
- Patikrinkite, ar jūsų įskiepiai yra atnaujinti ir yra tik iš teisėtų šaltinių (pvz., "Adobe Reader", "Adobe Flash", "Microsoft Silverlight", "Java").
Ką turėčiau daryti aptikęs bandymą sukčiauti ?
Svarbiausia - niekada nereaguokite į įtartiną elgesį pateikdami asmeninę ar finansinę informaciją.
Neužpildykite formų per nuorodas iš šių įtartinų pranešimų.
Susisiekite su "Atradius" per savo įprastą kontaktinį asmenį ir praneškite apie bandymą sukčiauti. Būkite atsargūs naudodamiesi įtartiname el. laiške esančiomis nuorodomis susisiekti su "Atradius"; neatsakinėkite į el. laišką ir nespauskite jame esančių nuorodų. Taip pat būkite atsargūs susisiekdami su mumis telefonu po apgaulingo bandymo - iš pradžių palaukite kelias minutes, nes sukčius galėjo laikyti liniją atvirą. Išeikite iš namų.